Jak vznikl FAF

Free Art Friday je umělecké hnutí, jehož původní myšlenkou bylo, aby tvůrci každý pátek kdekoliv venku (na ulici, v parku…) zanechali svá díla a náhodní chodci se mohli pokochat jejich tvorbou, případně si dílo mohli zdarma odnést domů. Hnutí vzniklo někdy kolem roku 2006 v Londýně a šířilo se skrze sociální síť Flicker, na které vznikla skupina, do které uživatelé nahrávali fotky děl, která byla zanechána ve veřejném prostoru. Akce přerostla až do rozměrů organizovaných výstav, art battlů a workshopů pro stávající i začínající umělce.

Sama maluji a je mi líto obrazů, které se začínají hromadit v mém bytě. Jsou různě schované pod postelí, za skříněmi, dokonce není již místo, kam je pověsit. A všichni přítelé už ode mne obrazy mají doma. Prodávat nemám odvahu a ani si neumím určit částku, neboť má díla jsou velmi niterní záležitostí, jsou spjata s mým životním příběhem a mou podstatou.

Z části žiji a pracuji v Londýně, a tam jsem se začala pátrat po tom, jestli existuje nějaká akce, kde by mohli amatérští umělci vystavit svá díla a dostat nějakou zpětnou vazbu z reakcí veřejnosti. A tehdy jsem objevila londýnské Free Art Friday. Zúčastnila jsem se tehdy a oba mé obrazy si odnášeli “cizí lidé”, se kterými jsem si báječně popovídala a později se z nich stali moji dobří přátelé.

Londýnská akce byla účastí a počtem děl velmi malá oproti našemu pražskému, ale atmosféra, kdy si obyčejní lidé povídali s umělci a každý s obdivem komentoval i obyčejné náčrtky mě nadchla.

První FAF byla na Nákladovém nádraží Žižkov. Tehdy se nám stalo, že během pěti minut od zahájení akce bylo 50 děl, které umělci darovali, rozebráno a odneseno. Trochu jsme neodhadli náturu návštěvníků. Na další FAF jsme se již připravili lépe, snažili se, aby se návštěvníci zajímali o nové umělce. Vymysleli jsme nový rezervační systém, díla jsou vystavená až do konce akce a lidé mají tak více času a prostoru pro debatu nad vínem o umění, mohou využít některých připravených workshopů, poslouchat doprovodnou muziku, fotit se u “FAF stěny” na červeném koberci s umělci, seznamovat se a užívat si atmosféru. Fotky s dílama se pak šíří po sociálních sítích, v prostoru, kde mohou být umělci objeveni někým dalším. Nechceme, aby vaše zdi byly prázdné a smutné. Nikdy nevíte, kdy si FAF odnesete obraz budoucího Picassa!

Lucie Bártová, zakladatelka Free Art Friday Praha

Fotografie z akcí